Полна месечина на Божиќ: Ако сакате пари, еве што да изговорите на денот кој го чекавме 38 години!

15 декември, 20150
7

Последната полна Месечина ќе се појави на католички Божиќ кои се прославува на 25 декември по грегоријанскиот календар. Ова е реткост, па затоа се препорачува овој феномен никако да не се пропушти.

Имено, Божиќната Месечина ќе се појави со првиот самрак и ќе свети  во полн сјај се до изгревањето на сонцето. Поради ладните декемвриски денови, ја нарекуваат уште и Храстова и Студена Месечина, а поради тоа што се работи за последна полна Месечина во годината, позната е и како Долга месечева ноќ.

Полната Месечина може да ни донесе и многу позитивни резултати ако користиме молитви, медитација, па дури и процес на исцелувања. Оваа енергија во вселената можеме да ја искористиме или на конструктивен или на деструктивен начин, а тоа зависи само од нас.

На полна Месечина по народното верување треба да се направи ритуал за привлекување на пари. Постојат многу верувања поврзани со Месечината и нејзините фази. Се верува дека личноста ќе добие неочекувани пари, доколку излезе надвор во текот на полната Месечина, а потоа го отвори својот новчаник и девет пати каже: „Месечино наполни го мојот новчаник“. Во рок од неколку дена се верува дека личноста ќе  дојде до неочкувана сума на пари, пренесе Телеграф.рс

Старите народи верувале дека Месечината состои сребро и злато и има моќ да привлече пари.

Овој феномен последен пат е забележан во 1977 година, а нема да повтори се до 2034 година, предупредува НАСА, затоа искористете ја приликата и уживајте во ретката појава.

Замислете желба, затворите очи и очекувајте таа да ви се исполни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber