Супер-спортски автомобил: Yamaha Sports Ride Concept

20 ноември, 20150
11

Еден од навистина интересните автомобили, кој за прв пат се појави на саемот во Токио е Yamaha Sports Ride Concept, првиот супер-спортски автомобил на познатиот бренд за мотоцикли.

Автомобилот е дизајниран од истиот дизајнер кој го дизајнираше познатиот McLaren F1, Гордон Мери, но е сосема нов концепт и нема ниту централно поставено седиште, ниту V12 мотор од BMW.

yamaha-sports-ride-concept-2015-tokyo-motor-show_100532009_l

Концептниот двосед е изработен на патентираната платформа која ја користи Гордон Мери за евтино производство на лесни супер-спортски автомобили, наречена iStream Carbon.

Yamaha-Sports-Ride-Concept-carbon-tub-at-the-2015-Tokyo-Motor-Show

Автомобилот е долг 3.9 метри, а висок 1.12 метри. Тежината е одлична и изнесува импресивни 750кг, што е значително пониско од многу автомобили на пазарот. За споредба, автомобилот е 200кг полесен од Mazda MX-5.

yamaha-sports-ride-concept-car-tokyo-m2_720x540

Управувањето за сметка на тоа е одлично и според тест пилотите, тоа е поблиско на мотоцикл отколку на автомобил, што е нормално кога производителот е бренд за мотоцикли.

Yamaha-Sports-Ride-Concept-front-at-the-2015-Tokyo-Motor-Show-900x598

Информации каков мотор ќе има во автомобилот се уште нема објавено, а иновативното во овој автомобил е изработката на каросеријата од слоеви јаглеродни влакна, нешто блиску до „Формула 1“ болидите.

Yamaha-Sports-Ride-Concept-front-three-quarter-at-the-2015-Tokyo-Motor-Show

 

Yamaha-Sports-Ride-Concept-rear-at-the-2015-Tokyo-Motor-Show

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber