Зошто треба да имате секс секој ден?

19 јануари, 20150
2

Половата активност е корисна за здравјето – го подобрува сонот, имунитетот, согорува калории и го намалува стресот.

Сексот е корисен за срцето – истражувањата покажуваат дека мажите кои имаат секс повеќе од два пати неделно, помалку се изложени на ризик од срцев удар.

Го зајакнува имунитетот – редовното водење љубов го зголемува нивото на антитела како имуноглобин А, што ја подобрува заштитата против различни вируси.

Го намалува стресот – сексот го подобрува расположението и ја намалува болката. Освен тоа, помага и во справувањето со стресот во идни ситуации.

Ја ублажува болката – драги дами, главоболката веќе не е оправдување да одбивате секс, бидејќи е докажано дека гимнастика во спалната соба дејствува смирувачки. Ендорфините и окситоцинот ќе се погрижат за сите болки.

Постојат уште многу придобивки од сексот – ќе спиете подобро, циркулацијата ќе се зголеми и подобри, ќе бидете во форма, ќе согорувате калории и многу други…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber