Ова е вистинска супер храна! Толку лесно можете да ја набавите!

20 октомври, 20160
2

Ќе ве загрее во зимските денови, а покрај тоа е идеална за здравјето!

Ако навистина сакате здраво да го започнете денот, нема подобро решение од овесна каша! Веќе знаеме дека таа го намалува нивото на холестерол, но најновите истражувања покажуваат и дека го намалува ризикот од срцеви болести.

Покрај тоа што го намалува нивото на лошиот холестерол кој ги блокира артериите, овесните снегулки содржат и бета-глукан, тип влакна кои ја успоруваат апсорцијата на јаглените хидрати во крвотокот, прекрасна вест за дијабетичарите, бидејќи тоа значи дека овој оброк ги спречува драматичните варијации на нивото на шеќерот и на инсулинот во крвта.

Исхраната збогатена со околу 3, 5 грама влакна на бета-глукан од овесните снегулки го

подобрува нивото на липопротеини со помала густина, но и нивото на ХДЛ холестерол и алполипопротеини – вели Др. Владимир Вуксан од Торонто.

Енергетската вредност на две шолји овесни снегулки е 166 калории.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma