Солени стапчиња кои веднаш ќе ве освојат

16 јануари, 20160
17

Крцкави однадвор, меки и сочни одвнатре. Токму такви се овие солени стапчиња кои откако еднаш ќе ги откриете, ќе станат ваша омилена закуска.

Потребни состојки:

– еден голем компир
– три моркови
– еден кромид
– 2 лажици маслиново масло
– 2 чешниња лук
– 3 стапчиња моцарела (или парче сирење/кашкавал од кое ќе обликувате стапчиња)

Подготовка:

Сварете го компирот заедно со морковите. Испржете ги кромидот и лукот во маслиново масло, и додадете ги во садот со сврениот зеленчук. Од оваа смеса формирајте мали плескавици во рацете а во средината ставете парче сирење. Замотајте го во форма на цилинцар, и наредете ги во тава за печење. 3 до 5 минути на висока температура е сосема доволно за да се стопи внатрешноста, а надворешноста да добие крцкава текстура.

Послужете заедно со вашиот омилен сос и уживајте во вкусот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş