За пет години смартфоните ќе стаат минато?

1 јануари, 20160
13

Речиси секој од нас секој слободен момент го поминува користејќи го својот смартфон, меѓутоа, тоа наскоро може да се промени.

Извештајот на телекомуникациските стручњаци сугерира дека паметните телефони може да изумрат во рок од пет години.

Според извештајот, кој опфаќа анкета на 100.000 луѓе во Шведска и 39 други земји, се откри дека поголем дел од луѓето верува дека паметните телефони ќе станат минато.

Сега вниманието се насочува кон вештачката интелигенција, односно на помагачите без екрани.

Многу ИТ стручњаци предвидуваат дека носливите направи како Apple Watch полека ќе почнат да ги заменуваат паметните телефони.

„Смартфонот в рака и не е толку практичен“, вели Ребека Цедеринг Ангсторм од Ериксон.

„На пример кога готвиме или возиме автомобил. Постојат и голем број други ситуации во кои уредите со екрани не се покажале толку практични. Затоа се смета дека во рок од следните пет години паметните телефони ќе останат во минатото“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber