Колач со јаболка и со слатка павлака

29 декември, 20170
12 copy

Состојки:

За тестото:

  • 250 гр брашно
  • 120 гр путер или маргарин
  • 2 јајца
  • 70 гр мелени ореви
  • кора од1 лимон

За филот:

  • 1 кг кисели јаболка
  • 120 гр шеќер
  • 4 лажици рум
  • 1 ванилин шеќер
  • 125 гр слатка павлака

Приготвување:
– Измијте ги јаболките, излупете ги и исечкајте ги ситно.

– Поросете ги со шеќер, додадете рум и продинстајте ги додека не омекнат, па оставете ги да се ладат.

– Замесете го тестото и оставете го на ладно место малку да отстои.

– Ставете го потоа тестото во подмачкано тавче и развлечете го до дебелина од два сантиметри.

– Ставете го да се пече во загреана рерна на 200 целзиусови степени околу 30 минути.

– Испеченото тесто премачкајте го со подготвениот фил и вратете го тавчето во рерна да се запече 10-тина минути.

– Изматете слатка павлака и ставете ја врз готовиот колач.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris