Веге мусака

29 декември, 20170
11
 • Состојки:
 • 350 г тиквички
 • 300 г модри патлиџани
 • 300 г домати
 • 600 г моцарела
 • 0.5 л павлака за готвење
 • 1 жолчка
 • Приготвување:Тиквичките и модрите патлиџани исечете ги надолжно на пола сантиметри дебели парчиња, посолете. пропржете ги од двете страни и ставете ги на хартија да го впијат зејтинот.

  Доматите исечете ги на тркалца и оставете ги да се исцедат.

  Моцарелата изрендајте ја, павлаката и жолчката добро измешајте ги. Во намрсена тава за печење наизменично редете ги сите состојки и завршете со домати.

  Прелијте со павлака и печете во рерна на 180°C околу 40 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris