Летен десерт – идеален за топлите летни денови

31 јули, 20170
135583954-58a709903df78c345b66e905

Потребни состојки:

 • 50мл сок од јагоди
 • 80гр малини
 • 80гр боровинки
 • 6 лажици слатка павлака
 • 250гр маскарпоне
 • 150гр крем сирење
 • 2 лажици шеќер во прав
 • 1/2 лажиче рендана кора од лимон
 • 6 бисквити
 • околу 50мл кафе
 • За посипување- рендано чоколадо

Подготовка:

Подгответе десертни чаши.Овошјето измијте го и оставете да се исцеди, во меѓувреме сварете го кафето. Во подлабок сад ставете го маскарпонето, крем сирењето, слатката павлака,шеќерот и кората од лимон. Кратко изматете со миксер за да се спојат сите состојки.

Во друг сад ставете го сокот од јагоди и кафето. Натопете ги бисквитите со оваа мешавина и распоредете ги во чашите. Врз нив ставете од мешавината овошје и одозгора ставете од кремот со маскарпоне.

Да одстојат фрижидер 1-2 часа. Пред послужување одозгора нанесете го ренданото чоколадо.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris