Постојат 7 типви женски оргазам: Дали сте ги пробале сите?

1 декември, 20170
7

Некои сексолози тврдат дека постојат околу 12 типови женски оргазам, но само за 7 има логично објаснување.

Во случајов не е важно колку се, туку како да ги постигнете и да си го проширите сексуалниот хоризонт.

Клиторален оргазам

Оргазам кој може да го достигне секоја жена, а за дел од жените овој е и најлесен. Клиторисот има 8.000 нервни завршетоци и е еден од најчувствителните делови од телото, па доволни се нежни допири за да се стигне до оргазам.
Вагинален оргазам

За овој оргазам потребни се барем 20 до 25 минути акција, затоа што никогаш нема да го постигнете набрзина.
Оргазам со стимулација на Г-точката

Г-точката се наоѓа на врвот на ѕидот од вагината, а нејзиното стимулирање доведува до ваков оргазам. Тој уште се смета и за женска ејакулација.
 Двоен оргазам

Овој вид на оргазам подразбира вагинален и клиторален оргазам воедно, а може да трае и до 15 минути. За него клучна е долгата предигра.
 Длабок оргазам

Овој оргазам најчесто се постигнува преку стимулација на најоддалечената точка на ѕидот на вагината, во близина на матката. Ретко која жена може да го постигне, но е возможен.
Оргазам при вежбање

Некои стручњаци тврдат дека напорното вежбање и одредени движења на нозете и целото тело може да доведат до оргазам.
 Ментален оргазам

Комбинацијата на сексуални фантазии и правилно дишење може да направи чудо за жената, тврдат сексолозите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris