Природен лек против кивавица

29 ноември, 20180
кивавица

За многу луѓе кивавицата е синоним за сезоната на вируси .

Досадна и упорна. За да ја победите, обидете се со природен лек. Најдоброто решение е ренот, бидејќи има исклучително силен мирис кој може да и застане на патот на кивавицата.

Изрендајте една лажичка од свежиот корен на ова растение, прелијте го со чаша топла вода во која предходно сте растопиле лажица мед. Добро измешајте ја смесата. Пијте го два до три пати на ден, полека, голтајќи голтка по голтка.

А доколку само сакате превентивно да влијаете, пробајте го следниот рецепт – измешајте три лажици рендан рен и две лажици рендана ротквица, додадете пет децилитри вински оцет и ставете го во стаклена тегла да отстои на топло две недели, повремено мешајте. На крајот исцадете. Натопете крпа со оваа смеса и неколку пати дневно ставајте ја на ноздрите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber