Здрава и ефикасна диета со компири

30 март, 20180
4

Често се смета дека компирите воопѓто не се за луѓето кои сакаат да се борат со килограмите. Во реалноста, сепак тоа не е точно. Прво во 100гр компири има само околу 80 калории. И второ, во овој производ има голема количина на витамин Ц, како и елементи исклучително корисни за срцето. Затоа диетата која ќе ви ја презентираме, е навистина ефикасна и здрава! Се прави четири дена, и се намалуваат минимум 2 килограми.

1 Ден

Појадок: Исечете го вашето омилено овојшје на ситни коцки и кон него додадете една кофичка кисело млеко. По желба можете да ставите и малку овес.

Ручек: 600гр компири се сечат на кругови и се запечуваат со црн пипер и сол во рерна. Непосредно пред да бидат готови, се додава 100гр рендано сирење. Се конзумира само половина од количеството.

Ужина: Мандарина, портокал или јаболко.

Вечера:  Другата половина од компирите, останати од ручекот, зачинета со сос од кисело млеко и лук.

2 Ден

Појадок: 50гр сирење со ниска масленост и 1 парче препечен пченкарен леб.

Ручек: 4 варени компири со средна големина измешани со варен карфиол и брокула.

Ужина: Чаша млеко со ниска масленост.

Вечера: Направете супа од компири и зеленчук по избор. Без фиде! Каснете си колку ви се јаде од неа.

3 Ден

Појадок:  200гр кисело млеко.

Ручек: 200гр компири, запечени со едно јајце, малку сирење и свежи домати.

Ужина: Јаболка или грејпфрут.

Вечера: 200гр печени компири со 50гр сирење.

4 Ден

Појадок:  1 препечено лепче со 50гр пилешко месо и половина грејпфрут.

Ручек: 200гр варени компири, салата од пиперки и домати.

Ужина: Чаша сок од моркови и 1 препечено лепче.

Вечера: Сварете 300гр компири. Исечете ги на коцки и додадете кромид, лук, 50гр сирење и 3-4 лажици кисело млеко. Може да зачините со малку сол и сок од лимон.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris