14 работи што не сте ги знаеле за Мик Џегер

5 август, 20190
мик

Мик наполни 76 години, и веруваме дека нема потреба да ве потсетуваме на познатите достигнувања на еден од најлегендарните рокери во универзумот!

На бројот на албуми, деца, песни, кога станува збор за него, сите тие работи се практично во областа на општата култура и свесност!

Наместо тоа, ги знаевте овие интересни работи за него?

Некои тајни се кријат со децении, една од нив веројатно нема никогаш да се открие, а некои со задоцнето ги откриваат убавиците што биле во врската со него.

Тој одгриза парче од јазикот

И не во „најдобрите“ моменти на дивеење во 70-тите години, под влијание на којзнае што, туку како дете. Играше кошарка, и случајно го гризна јазикот, малку го симна од врвот и го проголта. Оваа несреќа влијаеше на неговиот говор, а со тоа и неговиот глас додека пееше.

„Лудо и брзо“!

Денес тој го слави својот 76-ти роденден, и сè уште настапува со полна брзина, иако неодамна претрпе операција на срцето – се проценува дека „патувал“ скоро 20 километри за време на еден концерт!

Младешкиот  изглед и виталност се должат на режимот на немилосрдна физичка активност – Џегер трча најмалку 12 километри дневно, тренира шест дена во неделата и оди не само во теретана, туку и на кик-бокс, балет и јога.

Тој отиде да се лекува од зависност и доби терапевт

Кога го запозна Џери Хол, тој имаше три проблеми. Земаше хероин и голташе ЛСД секој ден и беше толку „направен “ што манекенката му кажа дека нема да биде со него сè додека не се среди. Џегер се грижеше толку многу за оваа фатална русокоса што ја остави и дрогата поради неа.

Тој беше оженет …

… сега ќе речете „двапати“ и ние ќе ви кажеме, не сте во право!

Тој се ожени со актерка во Никарагва, Бјанка Масиас во 1971 година. Траеше до 1978 година, а потоа целиот свет помисли дека се омажи за манекенката Џери Хол.

Самата Џери мислеше така беше многу изненадена во 1998 година, кога сакаше да се разведе од него и како причина го наведе неверството.

Џегер докажа на суд дека нивниот брак или „церемонијата на врската“ спроведена во Бали, воопшто не важела пред законот. Британскиот суд се согласи, а правно гледано, двајцата никогаш не биле во брак.

Петицијата го спаси од затвор

Денешните петиции за ослободување или поддршка на јавни личности се практично изведени од него. Во 1967 година, полицијата извршила рација во домот на Кит Ричардс, и двајцата беа уапсени за поседување дрога. На Ричардс му беше изречена едногодишна казна, а на Џегер му беше изречена казна од три месеци затвор и му беа најдени само стимуланси што легално ги набавил во Италија. По масовниот протест од јавноста, нивните казни беа омекнати.

Каде живее?

Во раните 1970-ти, Стонс се преселија во Франција во знак на протест против високиот данок во Англија. И, легално, тие не се „вратија“ до денес – најголемиот дел од нивниот бизнис се одвива во банки во Холандија и на Карибите.

Тој тајно плаќаше …

… адвокати за убиства и погреб!

Џегер, иако не беше свесен во тоа време, им плати на адвокатите на Сид Вишс за време на судењето за убиството на неговата девојка во 1978 година, Ненси Спанген. Пред само шест години тоа го откри Ротен во интервју.

И пред осум години, тој тајно ги плати сите трошоци за погребот на гигантот на блузот Хуберт Самлин, член на групата „Волк Волф“, кој го обожава и направи огромно влијание врз звукот на Стоунс.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber