Ако вашата коса премногу oпаѓа, тогаш треба да проверите дали правите нешто од оваа листа

28 мај, 20190
woman-5861851280-620x350

Колку опадната коса е премногу?

Дневното губење на косата е нормална појава.

Сепак, ако губите повеќе влакна од што ви растат, вие дефинитивно ќе сакате да преземете акција за да го спречите тоа.

Ние ви нудиме неколку едноставни совети за заштита и подобрување на здравјето на вашата коса.

Алкохолните пијалаци влијаат врз губењето на косата со забавување на растот на косата.

Ако сакате вашата коса да го врати стариот сјај и густина, намалете или укинете го алкохолот.

Пушењето го намалува протокот на крв во темето, што предизвикува забавување на растот на косата. Исто така, состојките на отровниот чад од тутунот го поткопуваат здравјето на клетките.

Ако сакате да имате убава коса, кажете им не на цигарите.

Со оглед на тоа дека косата е проткаена со протеини, нивниот недостаток може да доведе до опаѓање.

Вклучете растителни и млечни протеини во вашата исхрана. Јадете многу ориз, мешунки, пченка, пченица, ‘рж и јачмен или пијте протеински шејк од сурутка.

Водата сочинува една четвртина од секое влакно. Ве советуваме да пиете најмалку четири до осум чаши вода дневно.

Вклучете го чајот и соковите во износот споменат погоре. Препорачуваме незасладени сокови од свежо исцедено овошје.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber