Дали може кокосовото масло да се користи за слабеење?

7 февруари, 20190
kokos

Можете ли да изгубите тежина ако почнете да користите кокосово масло наместо други масла? Истражувањата покажаа дека иако замената на маслото не може да ви помогне во губење на тежината, може да ви помогне во забрзување на метаболизмот.

View this post on Instagram

Just out here doing nothing 🤗

A post shared by elsa hosk (@hoskelsa) on

Масните киселини од краткиот синџир (кокосово масло е еден од нив) се разградуваат во телото поразлично од другите видови на масни киселини. Телото ги апсорбира многу побрзо од другите, што значи дека тие влегуваат во црниот дроб директно од дигестивниот систем, кој веднаш ги трансформира во корисна енергија. Ова всушност може да се нарече забрзан метаболизам.

Исто така позитивно е дека кокосовото масло не се задржува во телесните масти. И тоа значи дека, под еднакви услови, поголема е веројатноста повеќе да го поттикнува губењето на тежина отколку, на пример, маслиново масло (масни киселини со долг синџир).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber