Дали ве изненадува ова? Докажано е дека миењето пред спиење никако не е добро!

9 април, 20190
lice 2

Кој би рекол?

Иако во неколку наврати постојано ви укажавме колку е важно да ја одржуваме кожата на лицето за да ни биде негувана и чиста, овој пат сме со едно предупредување поврзано за миењето кое може да и наштети на вашата кожа.

Темелното чистење на лицето е најважната постапка во beauty рутината и не треба никако да се прескокнува или да се игнорира. Сепак, очигледно е дека не треба да се миете пред спиење.

Всушност, истражувањето на американските дерматолози покажа дека овој потег прецизно придонесува за стареење на кожата на лицето. Тие наведуваат дека кожата, исто како и целиот организам, има свој биоритам кој ја регулира регенерацијата на кожата. Идеално е да го измиете лицето веднаш штом ќе почне сонцето да заоѓа, бидејќи кожата почнува да се регенерира веднаш штом паѓа мрак. Покрај тоа, кремите, серумите и маслата подобро ќе се впијат и нема да завршат на вашата перница.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber