Како да ја подмладите кожата со помош на лубеница?

14 август, 20190
l

Како лубеницата стана трендовска состојка?
Лубеницата припаѓа на истото семејство како диња и тиква, а краставицата и е нешто како далечен роднина. Значи, не е толку изненадувачки што рецептите за DIY маски започнаа да ги заменуваат краставиците со лубеница. Корејските баби користат разладена каша или тенки, прsирни парчиња кога нивната кожа е изгорена од долго изложување на сонце и нивните внуци третираат акни на ист начин. Ефектот е навлажнувачки и смирувачки. И иритираната кожа закрепнува побрзо.

Кои се придобивките од лушпата од лубеница?
Лубеницата се состои од скоро 96% вода. Оттука и нејзините завидни навлажнувачки својства. Но, тоа не е само вода. Главниот суперхерој на внатрешниот свет на лубеница е цитрулин. Оваа аминокиселина делува како нежен чистач што е безбеден дури и во лето и антиинфламаторно својство. Благодарение на оваа комбинација, лубеницата го зазеде своето место под сонцето во светот на убавините.

Која е користа од маслото од семе од лубеница?
Од семето на црна лубеница се добива лесен безмасен путер. Има многу витамин Е и масни киселини кои ја подмладуваат кожата на сите фронтови: спречуваат и брчки, осветлуваат пигментација и темни кругови под очите. Маслата содржат и витамини А и Ц. Нормализирајте ја оштетената кожа по изложеност на сонце, ветер, па дури и стрес.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber