Корпички со брокула и сирење

22 јануари, 20190
korpice

Еве одлична идеја за здрав појадок!

Понекогаш на сите ни треба идеја за тоа што да подготвиме за јадење, па еве ви идеја, пробајте го новиот рецепт!

Состојки:

Две чаши брокула

Едно чешне лук

Чаша пармезан

Едно јајце

Лажица маслиново масло

За полнење:

250 грама издробено сирење

Половина лажичка сол

Две лажици магдонос

Три лажици босилек

Подготовка:

Сите состојки – брокула, кромид, пармезан, јајце и маслиново масло – ставете ги во сад и изблендирајте ги.

Откако ја добивте соединетата смеса, ставете ја во калап за проја и обликувајте ги корпичките со рацете така што ќе имаат вдлабнатина за полнење.

Печете околу половина час на 180 степени Целзиусови.

Во меѓувреме, измешајте го издробеното сирење, солта, магдоносот и босилекот во чинија и добро соединете ја смесата.

Кога корпичките ќе се испечат, со лажица ставајте од смесата за полнење во вдлабнатините на корпичките.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber