Направете домашна крема од 4 природни состојки: го забавува стареењето, го разубавува тенот и ги прикрива брчките

11 април, 20190
krema 2

Оваа домашна крема е идеален производ за нега на кожата: ја хидрира,го разубавува тенот, ги намалува видливите брчки и го успорува процесот на стареење. Нејзината предност се природните состојки. Погодна е за сите видови на кожа.

Резултатите се брзо видливи, а рецептот е едноставен и навистина неверојатен.

За подготовка на кремата, потребно ви е:

• 1 жолчка

• 2 лажици масло од бадеми (можете да го замените со маслиново масло)

• ½ лажица органски мед

• 2 лажички медицински вазелин

Подготовка:

Вазелинот стопете го на водена пареа. Ќе ви бидат потребни неколку минути. Отстранете го од шпоретот и додадете ги останатите состојки: мед, жолчки и масло. Темелно измешајте ги сите состојки. Мешајте неколку минути додека не добиете хомогена смеса. Потоа ставете ја во кутија, може да ја искористите онаа од старата крема. Со нежни движења, нанесете ја кремата на чиста кожа. По 30 минути остатоците од кремата отстранете ги со памук натопен во минерална (кисела) вода или со влажни марамчиња.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber