Рецепт на денот: Авокадо во хумус

6 август, 20190
GettyImages-958713638-1200x800

Нема ништо подобро од разновидноста на домашен појадок, а особено ќе го обожавате вкусното авокадо.

Сè што ви треба е …

  • 250g варенa леќа
  • 3 лажици маслиново масло
  • авокадо
  • 3 лажици сок од лимон
  • лук

Ако сакате, сол, бибер и куркума, можете да додадете по желба.

Подготовка:

Исечете го авокадото на половина и извадете ја семката.

Ставете ги леќата и маслиновото масло во блендер и измешајте додека не се добие компактна смеса.

Потоа додадете авокадо, сок од лимон, ситно сецкан лук, сол, бибер и куркума.

Мешајте сè добро додека состојките не се соединат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber