12 факти кои објаснуваат зошто морето не опушта и го задоволува нашето тело

6 август, 20190
ea59d370ddc6d45e3c8a8098b3f465ee

Сосема е доволно за нас едноставно да уживаме, но морето прави многу повеќе од прекрасен релаксирачки ефект.

Морскиот воздух и водата се навистина добри и за нашата душа и за телото и можат да бидат вистински лек.

Третман со морска вода

Грците биле првите што забележале лековито дејство на морето. Популарна таласотерапија – третман на морска вода – потекнува од Грција.

Таласотерапијата се користела на грчките острови Родос и Крф пред 2.500 години.

Се користи за лекување на болести како што се егзема, артритис, астма, псоријаза и болки во грбот. Хипократ ги открил лековитите својства на морската вода со набљудување на ефектот врз раните.

Тој забележал дека водата го забрзува заздравувањето на раните, спречува инфекција и ја намалува болката.

Во Франција, уште во средината на 19 век, здравствените центри беа отворени со помош на супстанции добиени од море и морска вода. Која е точно користа од одмор на море?

Морската вода содржи витални елементи

Морето ги содржи сите елементи што се важни за нашите животи – натриум, магнезиум, калциум, калиум, силикон, дури и сребро и злато.

Морската вода продира длабоко во кожата, дозволувајќи им на минерали и елементи во трагови да работат. Морето содржи и алги што изобилуваат со минерални материи. Алгите веќе долго време се сметаат за извор на здравје и убавина.

 Тие го стимулираат обновувањето на клетките, го подобруваат изгледот на кожата, го стимулираат метаболизмот, го зајакнуваат имунитетот, го спречуваат воспалението, чистата кожа и помагаат во елиминирање на целулитот.

Морето има корисен ефект врз астмата и алергиите

Морската сол има антисептички и антихистамински својства, што ја прави корисна за алергиските реакции на кожата.

Веќе многу години, светски педијатриски болници успешно користат морски сол бањи за лекување и ублажување на алергиите. Чистиот морски воздух, заситен со негативни јони, го олеснува дишењето и има корисен ефект врз страданите од астма.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber