Што всушност се случува со телото кога јадете навечер?

26 август, 20190
k

Како вечерните оброци влијаат врз тежината и благосостојбата?

Во 21 от век, се обидуваме повеќе свесно да му пристапиме на проблемот со вишокот килограми: редовно вежбаме, остануваме подалеку од едноставни јаглени хидрати, се обидуваме да јадеме повеќе зеленчук и овошје.

View this post on Instagram

Buon appetito 🍝

A post shared by Paola Cossentino (@paola_cossentino) on

Но, дури и оние кои ригорозно размислуваат за својата исхрана, честопати си дозволуваат мала слабост – доцна вечера. Но, токму оваа грешка во исхраната може да стане фатална. Не е случајно што многу од диетите во светот пропагираат една едноставна вистина: да не се јаде после 18 часот.

Ова правило не е универзално, но научниците навистина докажаа дека прејадувањето во текот на ноќта доведува до значително зголемување на телесната тежина. Откривме што се случува со телото кога јадете навечер.

Зошто навечер сме посебно гладни?

Повеќето диети се прекршуваат во вечерните часови. Постојат три причини за ова:

1) Физиолошки – поедноставно, недостаток на храна во текот на денот

2) Скриен глад – неурамнотежената исхрана во текот на денот доведува до недостаток на хранливи материи во организмот

3) Психолошки – кога се обидуваме стресот да го третираме со прејадување

Како ноќното јадење влијае на телото?

Во текот на ноќта, по правило, личноста спие, телото се одмара, а одеднаш во вашиот стомак паѓа говедско месо со помфрит и салата прелиена со црвен сос. Цревата кои речиси спијат се трудат да го направат најдоброто што можат, но за жал не се во состојба да се справат со оваа количина храна. Храната не се вари правилно, не се апсорбира во sидовите на тенкото црево, а дебелото црево е изложено на патогена микрофлора, што доведува до формирање на токсини. Телото страда, општата здравствена состојба се влошува. Покрај тоа што вишокот на јаглени хидрати во текот на ноќта доведуваат до големо ослободување на инсулин, прераспределбата на шеќерот во црниот дроб и масното ткиво е нарушена, а мастите се таложат во организмот.

Како да го спречите вечерното прејадување?

1. Јадете балансирани оброци во текот на денот, приближно 5 пати.

2. Внимавајте на разновидноста на вашата исхрана и количината на протеини, масти и јаглени хидрати, макро и микро елементи што ги внесувате.

3. Најдете алтернативен начин за справување со стресот: вечерни прошетки, спорт, јога, гледајте  серии  (без штетни закуски) итн.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber