ТОПЛО ЧОКОЛАДО СО ЧИЛИ: Невообичаена комбинација на слатко и луто

23 јануари, 20190
cokoladni_mus_nijedan_ljubitelj_cokolade_nece_odoleti_ovom_jednostavnom_receptu_aps_514827729

Чоколаден пијалок со остар вкус на чили и арома на рум – зошто да не?

Потребно е само десет минути да се подготви пијалок за да ги воодушеви оние со посебен вкус.

Состојки

  • 100 гр чоколадо
  • 5 дл млеко
  • 2 ванила стапчиња
  • 2 лажици мед
  • 10 гр мелено чили
  • 2 гр сол
  • 5 дл рум

Подготовка

Загрејте го млекото, ставете ја ванилата и оставете го да отстои 10 минути.

Процадете, додадете искршено чоколадо и 1,25 дл вода, а потоа повторно загрејте го млекото со мешање.

Кога целото чоколадо ќе се стопи, додадете мед, сол, чили, рум и добро промешајте.

Овој пијалок се служи топол.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber