Ако сакате мали градчиња, убави куќички и улици, ова е патување за вас: волшебниот АЛЗАС

23 јануари, 20190
ako_volite_male_varosice_ljupke_kucice_i_ulice_ovo_je_putovanje_za_vas_ocaravajuci_alzas_1_318569911

Регионот Алзас на границата со Франција и Германија изгледа како од бајка.

Сокрива бројни градчиња чии куќи се шарени, а улиците се тесни и покриени со калдрма.

Секогаш постои место кое чека да биде откриено и да ве воодушеви.

Ако сте ги посетиле повеќето европски градови и веќе немате идеја каде да одите, тогаш вистинската дестинација за вас е регионот Алзас, на границата со Франција и Германија.

Тој крие автентични градчиња за кои што се чини дека сè уште живеат во сопствената бајка.

Куќички како од чоколадо, секоја обоена во друга ведра боја, со карактеристични греди на фасадата и покриви со остри врвови.

Локалните жители се обидуваат да ги декорираат колку што е можно поубаво и да ги воодушеват посетителите.

Од пролет до есен, тоа се шарените цветни водопади кои се спуштаат до земјата, а за Божиќ и Нова Година, тие и се препуштаат на фантазијата и ги декорираат дрвата и елките со нереални блескави светла …

Бидејќи културата и традициите на двете земји се испреплетени, ќе поминете малку време во едната, малку во другата, а сигурно ќе уживате.

Земете удобни чевли, подгответе ја камерата и – бајката може да започне.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber