Утрински еликсир: Здрав напиток за почеток на денот

14 март, 20190
napitok

Куркумата е неизбежна состојка во индиската кујна, но ако не јадете индиска храна секој ден, како да го внесете овој совршен зачин во вашата исхрана? Лесно! Зачинете ја топлата вода со лимон.За понатамошно подобрување на вкусот, додадете прстофат цимет кој има анти-воспалителни својства и може да го стабилизира нивото на шеќер во крвта (што значи дека ќе јадете помалку и ќе се чувствувате подолго сити и задоволни).

Утринскиот еликсир е всушност топла вода со лимон и куркума, а потребни ви се следниве состојќи:

  • 1 шолја толла (не врела) вода; а може да користите и шолја топло млеко по избор (бадемово, кравјо или од соја)
  • ¼ лажичка куркума
  • Сок од ½ лимон
  • Прстофат цимет
  • 1/8 лажичка мед или агавен сируп
  • Лажичка кокосово масло

Подготовка:

По загревање на водата, додадете куркума, лимонов сок и мед, лажичка кокосово масло и добро промешајте.

Куркумата ќе се спадне на дното на чашата, па затоа продолжете да ја мешате водата додека ја пиете, и така ќе ги искористите сите придобивки од куркума. Погрижете се водата да ја пиете додека е уште топла. Додавањето куркума во топла вода е евтин пијалок, со благ вкус и ефикасно делува на секој систем во телото.

Додавањето на овој моќен зачин во вашата исхрана, според советите од експертите, е една од најдобрите работи што можете да ја направите за долгорочното здравје, пренесува Атма.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber