2 важни совети за сите родители чии деца ќе треба да одат на училиште секој ден

9 август, 20200
kon

Епидемиологот д-р Предраг Кон откри на денешната прес-конференција даде неколку совети за родителите.

– Она што родителите треба да го знаат е дека само здраво дете може да оди на училиште, така што тие на некој начин ќе бидат наши соработници во сето ова, што треба да се очекува. Ќе биде потребно секое утро да се проверува детето и евентуално да се измери неговата температура за да не им се остави на самите училишта. Тоа е една работа. Од друга страна, ќе треба да помогнат и да разговараат за тоа со своето дете. Упатствата за тоа ќе бидат прикажани и на телевизија во прилозите што ги подготвуваме. Однесувањето во самото училиште ќе биде дефинирано и за наставниците и за учениците. Нема да биде толку тешко како што изгледа на почетокот, ќе биде направено така што ќе им биде сосема јасно на децата – посочи тој.

Кон посочува дека најмладите одделенија, од прво до четврто одделение, ќе ја следат наставата во самото училиште, а сè што е донесено досега е предмет на промена.

– Мислам дека ќе пристапиме внимателно на оваа проблематика затоа што има негативни искуства поврзани со одењето на училиште. Онаму каде не беше темелно разгледана потребата од одржување на растојание, заштита од абење и употреба на средства за дезинфекција, се случи ширењето на вирусот во училиштата. Она што е важно да се потенцира е дека во овие помлади возрасти воопшто немаме посериозни случаи на заболување, ниту пак постои високо ниво на пренесување. Дури и кога се разболуваат, овие деца го пренесуваат вирусот многу помалку. Сите епидемиолошки услуги ќе бидат во мирување и состојбата ќе ја следи заедно Министерството за образование – заклучи тој.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris