5 работи кои мислевте дека се здрави, а всушност имаат СПРОТИВЕН ЕФЕКТ

26 август, 2020
125866_profimedia0280469514_ff

Некои од производите и предметите што ги користиме редовно за да го подобриме нашето здравје, всушност имаат точно спротивен ефект

Иако на прв поглед тие изгледаат како идеално решение и начин за подобрување на вашето здравје и квалитетот на животот, некои од овие предмети не треба да го сочинуваат вашето секојдневие.

Сунѓер за бања

Не само што кожата чувствува нежен допир на сунѓер, туку благодарение на тоа сме сигурни дека темелно се измивме и користиме повеќе гел за туширање, што само ќе се измие без сунѓер. Сепак, со употреба на сунѓер за бања, добиваме нешто друго – бактерии!

– Сунѓерите се идеално место за раст на бактерии, габи и мувла – забележува доктор од Њујорк, Џесика Вајсер и забележува дека дури и најмалата рана на кожата е можно место за микроорганизмите да влезат во телото.

Како да се реши проблемот?

Ако повеќе не можете да замислите одржување на лична хигиена без сунѓер, пронајдете некои од природните влакна затоа што содржат ензими кои ја спречуваат репродукцијата на микроорганизмите. Се разбира, по употреба, исплакнете го добро и променете го сунѓер секој месец!

Блендер


Smoothies направија вистинска револуција во начинот на подготвување на храната и се важен сојузник за оние кои избираат здраво да јадат. Без разлика дали правите сокови од овошје или зеленчук и пиреа или ги користите за некои помалку здрави и бескрајно вкусни цели, имајте на ум дека гума за џвакање е на работ на чинијата, веднаш под капакот, друг дом на колачи! Покрај тоа, научните истражувања спроведени во 2013 година покажаа дека оваа гума е трета најчистата ставка во просечната кујна и дека на неа може да се најдат мувла, салмонела, па дури и Ешерихија коли. Како да се реши проблемот? По секоја употреба, при миење на блендер, обрнете посебно внимание на овој дел од апаратот и добро исчистете го. Од време на време, ќе се користи и за да посипете сода бикарбона на гума за џвакање, истурете оцет над неа и оставете го да отстои 15 минути, а потоа исплакнете.

Паста за белење на забите

Како делуваат како брз, лесен и сигурен начин за да се добие беспрекорна насмевка, Клифтон М. Кери, професор по стоматологија на Универзитетот во Колорадо, забележува дека продолжената употреба на овие пасти за заби може да го оштети емајлот на забите.

Како да се реши проблемот? Или користете паста за белење за краток временски период или побарајте препорака од вашиот стоматолог.

Гумени  четки

Претпоставуваме дека ја миете оваа едноставна и генијална кујнска алатка после секоја употреба, но колку често го симнувате продолжението и ја миете рачката и делот под гумата?

Овој дел е нешто над гумата на блендерот на списокот на најчисти работи во кујната и зазема високо второ место се должи на фактот дека малку луѓе се сеќаваат да го мијат овој мал простор редовно, каде микроорганизмите се размножуваат.

Како да се реши проблемот?

 Секој пат кога ќе ги измиете гумените кујнски алати, ако нивните додатоци можат да се отстранат од рачката, не заборавајте да ги одделите и добро да ги измиете на секој милиметар.

Стапчиња за уво

Смолата во ушите не е убава глетка, но не постои тука без причина – веќе одамна е познато дека восокот на ушите има заштитна функција бидејќи спречува прашина и слични честички да влезат во увото. Се разбира, ако премногу се акумулира, оваа смола може да предизвика проблеми како што се воспаление и болка, и ние му помагаме секој пат кога ќе ги исчистиме ушите. Имено, ако го ставите стапчето длабоко, секој пат кога ќе притиснете парче восок во увото и исчистете го само надворешниот дел.

Како да се реши проблемот? Наместо стапчиња, користете марамчиња, кои ќе го исчистат само делот околу влезот на увото. Ако не можете да одолеете на стапчињата, бидете внимателни и исчистете ги со нежни кружни движења, не премногу блиску до влезот.

escort - Korsan taksi