Хилари Клинтон со нова тактика ПРОТИВ ТРАМП!

26 август, 2020
Democratic Candidate Joe Biden Speaks in Philadelphia, Pennsylvania

Хилари Клинтон го советуваше кандидатот за претседател на демократите,Џо Бајден, да не го признава поразот вечер на изборите за секој случај.

Foto: Chip Somodevilla/Getty Images

Клинтон смета дека објавувањето на конечните резултати може да се одложи заради гласање по пошта.

Демократот Хилари Клинтон беше поразена на претседателските избори во 2016 година од Доналд Трамп, републиканец кој заостанува зад Бајден на националните анкети пред годинашните избори.

Бајден не треба да се предава под никакви околности“

Клинтон го призна поразот во изборната ноќ 2016 година, но вели дека победникот на изборите годинава може да се знае нешто подоцна во ноември за гласање по пошта во пандемијата на коронавирус.

Тој рече дека резултатите во изборната ноќ би можеле да укажат на мала предност за Трамп.

„Во тој случај, Бајден не треба да се предава под никакви околности затоа што мислам дека ќе се одолговлекува“, рече Клинтон.

Поранешниот американски државен секретар рече дека во интервјуто за емисијата „Циркусот на телевизиската мрежа Шоутајм“, дел од кој беше објавен во вторникот.

Портпаролот на кампањата на Бајден одби да коментира.

Двапати повеќе гласови се очекуваат по пошта отколку во 2016 година.

Се очекува половина од американските гласачи да гласаат по пошта оваа година, што е повеќе од двојно повеќе во однос на 2016 година, а не сите федерални држави и локални власти имаат ист капацитет да пребројуваат гласови по пошта.

Исто така, некои држави, како Охајо и Северна Каролина, дозволуваат пребројување на гласачките ливчиња кои пристигнуваат неколку дена по завршувањето на гласањето.

„Верувам дека (Бајден) ќе победиме ако не се откажеме и ако сме фокусирани и безмилосни како другата страна“, рече Клинтон.

Трамп го критикуваше гласањето по пошта како измама без никакви докази, иако побара да се испрати сопствениот гласачки лист преку електронска пошта на годинешните избори.

Американскиот претседател, кој официјално ќе ја прифати номинацијата на партијата во четврток, исто така смета дека гласањето по пошта би можело да го забави пребројувањето на гласовите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris