6 ситуации кои се случуваат кога ги отстранувате влакната од лицето, БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ

25 август, 2020
laia-nunez-IoQBqSmARv4-unsplash-1-1140x570

Трендот на отстранување на влакната на лицето започна пред неколку години и жените кои претходно имаа проблеми со влакна на лицето, едвај го чекаа тој момент.

Депилирањето на надусниците не е повеќе непознато за нас, како што ни кубењето на оние неколку влакна на брадата или околу веѓите, но ако имате многу густи, па дури и потемни влакна на лицето, нормално е дека сакате да ги отстраните. Без разлика дали ќе се одлучите за депилација, дермапланирање или бричење, сите опции имаат добри и потенцијално лоши страни. Додека најголемиот проблем со жилет е побрзиот раст на влакната, со депилација го оштетуваме површинскиот слој на кожата, а дермапланирањето во моментов е една од најдобрите опции.

Тоа е еден вид „скалпел“ со единечен секач кој истовремено ги отстранува меките и малите влакна од лицето и ги отстранува мртвите клетки на кожата, така што можете да го споредите со еден вид пилинг. Резултатот е ексфолијација и зрачна кожа, но подобро е да не се врши оваа постапка дома. Ако сè уште немате мир и сакате сами да го испробате, мора да користите потполно чист и дезинфициран секач, да избегнувате чувствителни области склони кон акни, акни и осипи и да користите кратки и брзи движења.

1. Ќе се чувствувате како да сте направиле добра ексфолијација

Една од најголемите придобивки од дермапланирањето на лицето е тоа што е понежна од другите физички форми на ексфолијација како што се груби пилинзи што можат да ја оштетат кожата бариера.

2. Полесно ќе нанесувате шминка

Една од придобивките е секако полесната примена на шминка на кожата, бидејќи е подготвена да го апсорбира производот откако ќе се ослободи од влакната. Но, не е добро да се примени шминка веднаш по дермапланирањето на лицето, бидејќи овој чекор може да ги затне порите веднаш по третманот. Препорачливо е да го направите третманот во вечерните часови за лицето биде подготвено за шминка следниот ден.

3. Подобра апсорпција на производот во лицето

Со подобра примена на шминка, skincare ќе ви биде благодарна за овој третман. Во зависност од јачината на производот што го користите, тој подобро ќе се апсорбира во кожата поради ексфолијацијата што ќе ја направите. После третманот, наша препорака е да се користи хијалуронска киселина, навлажнувач и подготовка со ZF.

4. Вашата кожа може да биде преосетлива по дермапланирањето

Поради високата чувствителност на кожата по третманот, избегнувајте ретинол, АХА, БХА и слични киселини за да спречите иритација. Придржете се до ова три дена пред третманот и два дена подоцна.

5. Поради дермапланирање, влакната нема да бидат поцврсти и потемни

Една од најголемите заблуди за бричење или депилација на лицето е дека вашите влакна ќе станат поцврсти и потемни. Единствената причина зошто овој мит е релевантен е заради начинот на кој потоа растат влакната. Тие нема да бидат поцврсти, но имаат поостри рабови поради бричењето.

6. Ако имате чувствителна кожа, избегнувајте каква било форма на отстранување на влакна на лицето

Постојат одредени правила за депилација на лицето, особено ако имате потешки состојби на кожата. Оние со активни акни дефинитивно треба да ги избегнуваат овие третмани бидејќи можат да предизвикаат сериозни лузни и да ја влошат состојбата на кожата. Исто така, жените со воспалена, чувствителна кожа или розацеја треба да избегнуваат какви било методи за депилација на лицето. Секоја кожа е различна, така што не е исклучиво ексклузивно луѓето со горенаведените состојби на кожата да не можат да го користат ова, но имаат многу поголем ризик од потенцијални тешкотии. Најдобро е да се консултирате со експерт.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris