8 витамини кои жените мора да ги конзумираат во доволни количини: Изгледајте и чувствувајте се одлично!

15 август, 20200
Annotation 2020-08-15 204417

Што ја прави жената убава? Густа, сјајна коса и нокти? Блескава насмевка? Одлична кожа? Или, тоа е младешкото тело? За да го обезбедите сето ова, потребни ви се следните осум хранливи материи.

Хидролизиран колаген

Колагенот е структурна компонента на кожата која и помага да ја одржи својата еластичност и цврстина.

Магнезиум

Магнезиумот е многу важен елемент на човечката исхрана и ја олеснува апсорпцијата на калциум и витамин Д.

Витамин Б1

Витаминот Б1 помага во ослободување на енергија со регулирање на метаболизмот на мастите, јаглехидратите и протеините. Помага во подобро функционирање на нервите и ја зголемува менталната активност, па дури и тонусот на мускулите.

Витамин Б2

Витаминот Б2 придонесува за подобро функционирање на метаболизмот, создавање здрава кожа, нокти и коса. Покрај тоа, го смирува отокот во устата, усните, јазикот и придонесува за подобар вид.

Витамин Б5

Витаминот Б5 помага во регулирање на метаболизмот и синтезата на хормоните, нормалниот развој на организмот и централниот нервен систем. Исто така, помага на надбубрежната жлезда да функционира правилно и ги претвора шеќерот и маснотиите во енергија.

Витамин Б6

Витаминот Б6 придонесува за нормална енергетска ефикасност на метаболизмот на аминокиселините, мастите и протеините. Може да помогне во намалување на заморот, додека неговата функција е клучна за нормалното функционирање на мозокот, нервните и мускулните системи.

Силициум

Силициумот помага да се создаде повеќе еластична и поцврста кожа, ја зајакнува косата и помага во подобра апсорпција на витамините и минералите што ги прима човечкото тело.

Колаген

Колагенот е насекаде во нашето тело – во очите, зглобовите и секако во нашите крвни садови. Како основен протеин на телото, недостаток на колаген создава проблеми. И со текот на годините, телото произведува помалку и помалку од овој основен протеин. Проблемот со колагенот е што не можеме да го добиеме од скоро секаков вид храна, така што единствениот начин да го добиеме е со додатоци во исхраната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi