Ако лицето со кое сте во врска мастурбира, дали тоа значи дека тој губи интерес за вас?

18 август, 20200
photo-1514480657081-a987d9a45e90-e1597755497712-951x570

Иако е сосема природна работа, мастурбацијата е една од оние табу-теми што доаѓа со многу митови што навистина треба да се разбијат.

Како прво, потребно е да се зборува повеќе за мастурбацијата и да се престане да се гледа на самиот чин како нешто валкано, погрешно и грдо. Сите мастурбираат, и кога сите ќе речеме, мислиме и на мажите и на жените. Погрешно е да се мисли дека луѓето престануваат да мастурбираат кога влегуваат во врска, без оглед дали е тоа повремено запознавање, врска или брак. Но, иако е сосема природно, оној што дознава дека личноста со која е во љубовна врска мастурбирана, ќе биде непријатно изненадена ако самиот тоа не го прави.

Мастурбацијата не е знак на незадоволство

Мастурбацијата и сексот со друга личност се сосема различни работи што не можат да се споредат едно со друго. Ако вие или личноста што ја сакате развивате желба за мастурбација, тоа не значи дека не уживате заедно во сексот. Сексот подразбира комуникација и врска со друга личност, додека мастурбирањето значи да се посветите. Мастурбацијата е исто така добра за вашето здравје. Ја намалува напнатоста па дури може да помогне во олеснување на болката во организмот.

Мастурбацијата не влијае негативно на либидото

Иако мислењето дека мастурбацијата има лош ефект врз либидото е многу честа појава, тој е уште еден мит, а вистината е сосема спротивна. Мастурбацијата има корисен ефект врз вашата сексуална желба и сексуалниот живот. Не само што ќе го запознаете сопственото тело на овој начин, туку ќе научите и што ви се допаѓа во врска со сексот и ќе ви биде полесно да го пренесете на вашиот партнер.

Мастурбацијата не ги скратува оргазмите

Мастурбацијата во никој случај не може да влијае на количината на оргазми. Иако понекогаш е многу тешко да се постигне оргазам, нивниот број во никој случај не се намалува со секоја мастурбација. Како што веќе споменавме, мастурбацијата е само-откритие кое може да го подобри вашиот сексуален живот и интензитет и да го скрати патот до оргазмот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris