Бидете внимателни со пилулата за „Ден потоа“, може да предизвикаат низа здравствени проблеми!

20 август, 2020
dfghjk

Имавте секс, а потоа страстите излегоа малку надвор од контрола? Без разлика дали заштитата не успеа или воопшто не сте ја користеле, пилулата за следниот ден може да биде корисна, но, во исто време, многу опасна.

Како што е напишано на упатствата, и е наведено на многу професионални страници, можете да ја земете пилулата за ден по не подоцна од 72 часа по незаштитен однос. Нивната главна цел е да ги спречат несаканите бремености, но, бидејќи станува збор за „хормонска бомба“, тие воопшто не се безопасни и можат да влијаат на здравјето на жената. Лекарите препорачуваат употреба не повеќе од двапати годишно, како и задолжителна консултација со гинеколог. За жал, во повеќето случаи, овие апчиња се земаат самостојно, особено затоа што не бараат рецепт.

Најдобро е да ја земате пилулата 24 часа по сексуалниот однос, а шансите за спречување на бременоста се околу 75%. Исто така, пилулата нема да ве заштити за време на следната врска, но само ако ја земете после тоа, се наведува на порталот bebo.club. Како и со секој лек, со овој лек може да се појават несакани ефекти. Овие можат да бидат гадење или вртоглавица, осетливост на градите, крварење помеѓу менструалниот циклус, нередовен менструален циклус и слично, според порталот nhs.uk. Исто така, ако повраќате или страдате од дијареја по земањето на пилулите, консултирајте се со доктор. Тие, најверојатно, ќе ви наложат да ја повторите постапката, односно повторно да ја земете таблетата. Но, тоа можете да го сторите само со дозвола од лекар.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris