БОМБА! Доктор Питерсон: Само една лажица од … дневно, и шансите да заболите од канцер се НУЛА!!

7 август, 20200
доктор п

Во денешно време болестите се сè почести, особено канцерот. Лекарите советуваат балансиран начин на живот, како и консумирање на здрава храна.

Покрај тоа, сè повеќе истражувања ја покажуваат здравствената придобивка за цел организам од овој зачин, како и моќта која ја има да го заштити телото од оваа лоша болест.

Одржувањето на здравиот начин на живот, редовната физичка активност, исфрлувањето на брзата храна и газирани пијалоци, сето тоа може позитивно да се одрази врз целокупната состојба на организмот.

Меѓутоа и куркумата може да помогне значително да се намали ризикот од рак и да се зајакне целиот организам. Докторите се сè посигурни во оваа теза, а доктор Питерсон објаснува зошто куркумата е толку добра за нас.

Куркумата е одличен лек против стареење, заради своите активни состојки. Овој зачин има антивоспалителни и антиоксидативни својства кои особено ги штитат срцето, белите дробови и мозокот од многу состојби.

Се советува да се додаде куркума во секое јадење, а најдобро е со неа да се започне денот. Додадете го овој зачин во појадокот и набрзо ќе ја почувствувате предноста која ја носи со себе.

“Многу луѓе се убедени дека животниот век во голема мера е одреден од генетиката, но гените играат многу помала улога отколку што првенствено се верувало. Се покажало дека клучни фактори се исхраната и начинот на живот”, вели тој.

“Овој зачин содржи моќно биоактивно соединение наречено куркумин. Се смета дека куркуминот заради своите антиоксидантни и противвоспалителни својства помага во одржување на работата на мозокот, срцето и белите дробови, штити од карцином и болести поврзани со стареењето.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi