Бос на дождот одигра балет и доби стипендија во Њу Јорк

15 август, 20200
pjimage-19

Иако во денешно време многумина сакаат да истакнат лоши работи на социјалните медиуми и на интернет воопшто (што, се разбира, има многу), оваа приказна потсетува на тоа како интернетот може да дејствува како средство за постигнување на одлични работи.

Момчето Ентони Мимесома Маду е 11-годишен балетски танчер од Нигерија. Неодамна едно видео од него како танцува бос на дождот стана многу популарно, па дури и успеа да му заработи стипендија на престижната американска летна работилница.

– Кога луѓето гледаат балет, тие мислат дека е само за девојки, но не знаат дека не е така. Сакам тие да ме гледаат како машки балетски танчер, да видат дека има машки балетски танчери. Танцувам балет затоа што сакам да танцувам. Чувството што ми поминува кога танцувам е како да сонувам – рече Ентони за Би-Би-Си.

Ова видео го сподели неговото училиште за танцување наречено „Leap of Dance Academy“. Наскоро видеото стана вирално, добивајќи над илјада прегледи, лајкови и коментари. Луѓето се чинат апсолутно воодушевени од посветеноста и талентираното момче.

Видеото беше забележано од Синтија Харви, директорка на таборот за танцување АБТ во Њу Јорк, Џеклајн Кенеди Онасис.

– Еден пријател кој живее во Велика Британија ми го испрати видеото. Следниот ден се обидов да го најдам – ​​рече Синтија, пренесува Дивото дете.

За среќа, Синтија Харви успеа да го најде Ентони. Покрај тоа, таа му понуди стипендија за виртуелна тринеделна интензивна летна работилница во Соединетите држави.

Даниел Ајала Овосени, наставник на Ентони, основаше училиште за танцување во Лагос во 2017 година. За жал, дури и по 3 години училиштето сè уште нема голем простор, само за 12 ученици.

– Ние се обидуваме да ги промениме стереотипите за балетското танцување. Момчињата всушност можат да танцуваат балет. Балетот не е само за жените – рече наставникот Даниел.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris