БРИТАНСКИТЕ НАУЧНИЦИ ПРЕДУПРЕДУВААТ! Премногу месо го забрзува почетокот на пубертетот, а има уште нешто полошо!

30 септември, 2020
деца

Умерената потрошувачка е особено важна во исхраната на децата

Скоро 50 проценти од девојчињата кои јаделе повеќе од 12 оброци со месо неделно на возраст од седум години го добиле првиот период пред да наполнат дванаесет години.

Една студија спроведена на британскиот универзитет во Брајтон покажа дека девојчињата на возраст од три до седум години кои јаделе најмногу месо имаат поголема веројатност да ја добијат својата прва менструација пред 12-та година од девојчињата кои ретко јаделе месо.

Скоро половина (49%) од девојчињата кои јаделе повеќе од 12 оброци со месо неделно на возраст од седум години го добиле првиот период пред да наполнат 12 години, додека девојчињата кои јаделе помалку од четири оброци со месо неделно имале процент од околу 35%.

Д-р Имоген Роџерс, од Фармацевтскиот факултет и биомолекуларни науки на споменатиот универзитет, коментира: Овие резултати придонесуваат за сè поголем доказ дека е најздраво да се избегнуваат многу јадења со месо.

Но, д-р. Роџерс истакна дека месото е добар извор на многу хранливи состојки и предупреди дека нема причина девојчињата да преминат на вегетаријанство и дека умереното консумирање месо е особено важно во исхраната на децата.

Студијата, објавена во медицинското списание Public Health Nutrition, е финансирана од Светската фондација за истражување на рак.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris