Бродски гробишта: Езера што кријат повеќе од 6.000 потонати бродови на дното

12 мај, 20200
Насловна

Големите езера (Great Lakes) се најголемата група на слатководни езера во светот и ги сочинуваат Супериор, Мичиген, Хурон, Ери и Онтарио. Севкупно, тие содржат дури 20 проценти од вкупното снабдување со вода за пиење во светот, но и бројни тајни и љубопитства.

По петте главни езера има бројни помали езера, реки и околу 35 илјади острови. Големите езера зафаќаат повеќе од 245.000 квадратни милји, и ако целата таа вода се истури во американската област, тоа би било длабоко три метри. Езерата се толку големи што можат да се видат од Месечината, може да се препознае дури и најголемиот Супериор, чија област е поголема од секое слатководно езеро во светот. Има крајно крајбрежје на околу 4.500 километри, а водата се влева во реката Сент Луис.

Лоренс се влева во Северен Атлантик. Но, тоа не е крај на записите; Големите езера во нивните длабочини кријат повеќе од шест илјади урнатини што спијат на дното на водата.

Стотици бродови им служат на истражувачите како временски капсули во кои се чуваат предмети од ерата во која тие потекнуваат.

Shipwreck Coast на езерото Супериор има најмногу од овие заспани гиганти пред се поради милји и милји водnа површина без безбедно пристаниште каде морнарите би можеле да се сокријат ако се изненадени од невремето.

На канадската страна на езерото Хурон е рај за нуркачи. Националниот поморски парк Фатон Пет има 20 историски урнатини кои упорно привлекуваат нови љубопитни луѓе. На американската страна на езерото Хурон се наоѓа Националното морско светилиште на Тандер Беј со 70 бродови на дното, поради што тој дел го добил прекарот Алејата на Врекс.

Посетителите можат да нуркаат до длабочина од метар и половина до 75 метри за да погледнат одблизу, а оние што не сакаат да се навлажнат можат да се качат на една од турите со чамци на дното од стакло.

Водичите ќе бидат подготвени да кажат најразлични искуства и скици од минатото, како што е оној за големото невреме во 1913 година, кое потона 10 бродови, поради што беше именуван како „Голем удар“. Невремето беснееше 16 часа, при што загинаа 235 морнари. Нуркачите постојано откриваат чамци на дното на езерото, честопати во добра состојба поради ниски температури и недостаток на кислород што го спречуваат распаѓањето. Таков беше случајот со 16-метарскиот едреник во Вашингтон, кој пловеше низ Големите езера кон крајот на 18 век. Пред четири години, го пронајдоа американски ловци на урнатините во езерото Онтарио, горд што е најстариот зачуван трговски брод некогаш пронајден во едно од Големите езера.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris