Брутално убиство на актерката во 9-тиот месец од бременоста го зави Холивуд во црно!

8 август, 20200
zxcv


8 август 1969 година, засекогаш ќе биде одбележан како ден на една од најголемите и најстрашните трагедии во Америка. На судбоносниот ден во грозоморниот масакр во Беверли Хилс, што го извршија членовите на култот „Семејство“ на Чарлс Менсон, холивудската актерка Шерон Тејт, една од најубавите жени во филмската индустрија, го загуби животот на 26-годишна возраст. Сопругата на Роман Полански одбројуваше последните денови до пораѓањето и на кобната вечер беше во друштво на неколку пријатели, а нејзиниот сопруг требаше да се врати дома од патувањето. Несреќната актерка била избодена до смрт, а обдукција утврдила дека добила 16 убодни рани.


Шерон ја одигра својата прва водечка улога во филмот „Око на ѓаволот“, кога продукцијата останува воодушевена од нејзината убавина и талент. Одлучено е дека документарниот филм „Сите очи на Шерон Тејт“, кој објави дека Холивуд доби нова голема ѕвезда, ќе биде прикажан заедно со филмот. Кратко по премиерата, Шерон Тејт се среќава со младиот режисер Роман Полански, кој ја ангажирал во неговиот голем проект во кој тие дејствуваа заедно и се вљубија. Тие се венчаа во 1968 година со големо внимание од јавноста. На крајот на истата година, Шерон забремени и парот наоѓа своја вила во Беверли Хилс за првото семејно гнездо. Во август, само неколку дена пред раѓањето, несреќниот Шерон планира да го роди своето прво дете и да одмара во друштво на неколку блиски пријатели. „Семејството“ на Чарлс Менсон, по негова наредба, реши да ги убие сите во вилата на Роман Полански, затоа што во затемнетиот ум на монструмот, тоа беше симбол на отфрлање на луѓето.

Шерон Тејт и тројца нејзини блиски пријатели беа убиени со ножеви, а вкупно 102 рани на нивните безживотни тела беа преброени. Сектарите не се грижела ни да го поштеди животот на нејзиното неродено дете, тие уживале во страдањата на жртвите, кои претходно ги врзале со јажиња.

Менсон беше уапсен во октомври истата година и беше осуден на смрт заедно со својата секта, а подоцна му беше изречена казна доживотен затвор.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi