Бурниот живот на кралицата на поп музиката: Скандали и трагедии ја следеле целиот живот, а незината смрт не успеала никако да ја преболи!

16 август, 20200
133047_profimedia0149871436_ls

Скандал е нејзино второ име. Врз основа на нејзиното контроверзно однесување, таа се стекна со слава, но и заработи милиони.

Мадона Луиз Вероника Чиконе е родена во големо католичко семејство со италијанско потекло како едно од шестте деца, а идилата на своето детство и растење нагло се прекина со смртта на нејзината мајка, на која и беше дијагностициран карцином на дојка. Во тоа време Мадона имаше само пет години, а тој факт е една од најголемите трагедии кои дефинитивно го одбележаа животот на Мадона. Нејзиниот татко Силвио наскоро се оженил со куќната помошничка, но Мадона никогаш не ја прифатила.

Предвремената смрт на мајката, како и лошата врска со таткото, го условуваа нејзиниот неизлечив страв од загуба.

Како дете, Мадона сакаше да се разликува од своите врсници, и сè што направи беше во насока на потенцирање на различностите, како и привлекување внимание кон себе секогаш кога имаше можност. После бројните воннаставни активности и голема посветеност и напор што Мадона би инвестирала во сè што би било прифатено, таа пронајде одреден мир во сопственото тело или движење. После неколку години проучување, на Мадона станува премногу тесно и оди во ЊуЈорк за да ги оствари своите соништа.

Со само 35 долари во џеб, таа пристигнува со авион во еден голем град каде што работела неколку мали работи, како келнерка, сè додека не стане танчерка на светската турнеја на Патрик Ернандез.

Колку и да било тешко да се преземе тој чекор, Мадона го презеде и со тоа ја отвори вратата за други можности кои ја доведоа на сцената малку по малку преку танцување како пејачка или забавувач.

Првиот договор го потпиша во 1982 година со Сире Рекордс и наскоро го издаде својот прв сингл, „Everybody“. Нејзиниот деби албум „Madonna“ беше објавен во 1983 година. Нејзиниот следен албум „Like a Virgin“ беше нејзиниот прв албум на американските топ листи. Во 1987 година, ја започна својата втора турнеја, „Who’s That Girl Tour“, која се памети како голем спектакл. Четвртиот албум, „Like a Prayer“ е пресврт во кариерата на Мадона. Таа го снимаше филмот „Dik Trejsi“ во 1989 година, а наскоро се појави на „Blond Ambition Tour“.

После две години, таа го сними филмот „In Bed with Madonna“. Таа го сними филмот „Evita“ во 1996 година. Седмиот студиски албум на Мадона, „Ray of Light“ од 1998 година, имаше острата атмосфера. „Music“, нејзиниот осми албум, од 2000 година, повторно ја стави музиката на Мадона во рамки на хаус и техно. Албумот од 2003 година „Аmerican Life“ е нејзин најголем трговски неуспех. Во 2007 година беше лансиран модниот бренд „M by Madonna“, кој заработи околу 15 милиони долари за една недела.

„Confessions Tour“, највисоката брутална турнеја на Мадона за женски изведувач до денес, започна во летото 2006 година и имаше околу 1,2 милиони гледачи. Во ова време, исто така, пишува детски книги. Последната турнеја „Sticky and Sweet“ со приход од 408 милиони долари е прва на списокот во однос на целокупната заработка на еден уметник.

Единствената силна емотивна врска на почетокот на нејзината кариера беше остварена со подеднакво бунтовниот Шон Пен, што резултираше со нејзиниот прв брак. По вжештената расправија и премногу сличноста во карактерите, бракот наскоро се распадна.

По него, Мадона паѓа во емотивна криза, што во уметничка смисла создаде изразена сексуалност, што повторно резултираше со објавување на книгата „Sex“. Оваа книга предизвика многу полемики, но Мадона не жали затоа што секоја нејзина постапка е дел од уметнички израз, без разлика дали тоа му се доаѓа некому или не.

На триесет и осумгодишна возраст, Мадона за прв пат стана мајка и нејзиниот живот зазеде друга димензија, а нејзините приоритети се свртија нагло, што доведе до поумерен уметнички израз кој беше поприфатлив за пошироката публика.

Таа ја роди нејзината ќерка Лурдес во 1996 година, а нејзиниот биолошки татко е Карлос Леон, кој во тоа време беше личен тренер на Мадона.

Во деловна смисла, Мадона сè уште ги држеше сите жици во рацете, а успехот во бизнисот е единственото нешто што таа секогаш ги чуваше целосно приватни.

Нејзиниот друг голем подвиг во нејзиниот приватен живот е нејзиниот брак со британскиот режисер Гај Ричи и раѓањето на нивниот син Рок.

Таа наскоро се разведе од Ричи, а пејачката има и две посвоени деца покрај нејзините две биолошки деца.

Таа го посвои своето трето дете, момче по име Дејвид, во Малави во 2007 година. Ова посвојување предизвика скандал, според кој Мадона имала привилегиран статус за време на посвојувањето и гласините дека го „купила“ Дејвид.

Нов љубовник 36 години помлад од неа

На крајот на 2019 година, се појави веста дека Мадона влегла во нова врска. Познатата пејачка никогаш немала помладо момче покрај себе. Алемалек Вилијамс има 25 години и е професионален танчер. Момчето Аламалек соработува со Мадона уште од 2015 година, кога ја следеше на нејзината турнеја. Аламалек е само две години помлад од најстарата ќерка на Мадона, Лурд. Очигледно е дека кралицата на поп музиката ги сака помладите мажи, единствен партнер кој беше постар од неа беше Ворен Бети.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi