Дали сте се обиделе да изработите миризлива свеќа? Ова е постапката

12 август, 20200
дфгх


Многу луѓе обожаваат миризливи свеќи. Некои дури и не можат да замислат да немаат барем една во домот. Еве како сами да изработите миризливи свеќи :

-Восок

-Фитил

– ножици

– калап

– Стаклен сад, тегла, чаша или што и да посакате (не заборавајте дека свеќата ќе биде во облик на сад, така ќе можете слободно да се потпрете на вашата имагинација).

Вклучете го шпоретот за да ја загреете плочата за готвење, и ставете восок (ако е од едно парче) над садот во кој ќе го стопите и оставете постепено да омекне. Покријте ја работната површина со весник. Кога ќе омекне малку, раскинете го на помали парчиња и ставете во сад. Исто така, обрнете внимание на температурата на вриење. Мешајте додека не добиете мека смеса од восокот.

Фитилот исечете го онолку колку што е висок калапот, ставете го во средина на калапот и полека истурете го восокот. Оставете восокот да се излади

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi