Дали жените исто така имаат „влажни соништа“ и колку мажи не знаат дали тие навистина постигнале оргазам?

9 август, 20200
pexels-carina-silva-1005866

Многу предрасуди и децениски заблуди се поврзани со сексот.

Повеќето луѓе, под влијание на околината, создаваат во главите одредена слика за сексот што ги придружува во текот на животот.

А не сме во право во многу работи, што е научно докажано.

Влажни соништа

Терминот „влажни соништа“ е секогаш поврзан со мажите, особено во нивните тинејџерски години, и го опишува феноменот за времево кое можат да бидат сексуално возбудени и ејакулирани во сон, од каде што и потекнува ова име.

Сепак, и жените имаат „влажни соништа“, а уште во 1953 година, Алфред Кинси открил дека 37 проценти од дамите доживеале оргазам во нивниот сон до 45-годишна возраст, а најновата студија, објавена неодамна, потврдува дека жените се повеќе имаат еротски соништата.

За време на РЕМ фазата, ако спиењето е доволно „огнено“, протокот на крв во вагината се зголемува и тоа може да доведе до ноќен климакс.

Вистински или лажен оргазам

Како што веќе напишавме, скоро 80 проценти од жените признале дека имале оргазам барем еднаш во животот.

Но, уште поинтересно е што 74 проценти од жените мислат дека мажите никогаш не ги „фатиле“ дека го „лажираат“ оргазмот.

Студијата во која учествуваа 1.600 брачни парови, покажа дека дури 43 проценти од мажите грешат кога станува збор за женскиот оргазам.

Во превод, кога биле убедени дека нивните сопруги го достигнаат својот врв, тоа не се случило.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris