Доколку го правите ОВА погрешно го користите средството за дезинфекција!

22 август, 20200
бнмн б

Ако некој ни кажеше пред неколку години што ќе се случи со нас во 2020 година, веројатно немаше да му верувавме. Ситуацијата со вирусот корона повеќе личи на сценарио за филм, но за жал не е филм, а токму кога мислевме дека пандемијата конечно се смирува, се случи пресврт.

Експертите ги посочуваат овие грешки како најчести при употреба на средства за дезинфекција.

Во интервју за Хафингтон пост, др. Зак Ј Мекини ја истакна важноста за покривање на целата површина на рацете со производот. Како што вели, луѓето често прават грешки и не ставаат доволно сапун на дланките уште на самиот почеток. Тој исто така додава дека не треба да се грижиме за прекумерната употреба на средства за дезинфекција. Томас Русо, раководител на одделот за заразни болести на Универзитетот во Бафало во Њујорк, се согласува со него, велејќи дека е важно да се фаќа не само средината на рацете, туку и меѓу прстите, како и надворешната страна на рацете.

Ако има нечистотија на некој дел од раката, миењето со сапун и вода е далеку поефикасно бидејќи ги отстранува бактериите со механичко дејство, вели д-р Томас Русо. Луѓето мислат дека дезинфициенсот за раце е разумна замена за миење на рацете, но дефинитивно не е така. Миењето на рацете е далеку подобро решение, заклучи тој на крајот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris