Кога имав 9 години мојот чичко ме силуваше и никој од семејството не ми веруваше- Опра Винфри отворено зборуваше за тешките денови од детството

22 август, 20200
139003_profimedia0169320880_ls

Светски познатата и обожавана презентерка донесе одлука да се врати на малите екрани со претстава за расизмот,а  таа најде поддршка, како и во сè што досега направи, во својот партнер, автор и основач на непрофитни организации, за кои таа тврди дека е единствениот маж кој никогаш барал од неа ниту посакал таа да се промени

Славата и богатството, проценето на 2,9 милијарди долари, презентерката, филмската продуцентка и актерка Опра Винфри (66) ги стекна благодарение на телевизиското шоу со нејзиното име во насловот. Повеќе од 30 години, таа е домаќин и интервјуа со светски познати личности и со тоа самата стана многу популарна и влијателна.

Во програмата во живо, актерите, музичарите, политичарите и спортистите ги открија нејзините најинтимни тајни, а во неколку наврати таа лично сподели детали од минатото со публиката. Во таа прилика дознавме дека е родена во државата Мисисипи, дека детството го поминала во сиромаштија, дека останала бремена на 14-годишна возраст, но и дека по смртта на нејзиниот двомесечен син Канан, решила никогаш повеќе да не раѓа.

Нејзиниот емотивен живот не остана во тајност. Таа се за заљуби во Греам Штедман (69), професор, писател, бизнисмен и основач на непрофитната организација „Спортисти против дрога“, во 1986 година и иако на почетокот на забавувањето сфати дека тој е нејзина сродна душа, таа му го даде своето срце многу подоцна. Како што тврдеше, таа се плашела целосно да му се предаде, затоа што пред него имаше само грди искуства со мажите.

– Во мојата прва сериозна врска станав зависник од кокаин, а потоа поминав четири години до личност без која верував дека сум безвредна. Колку повеќе тој ме одбиваше, толку повеќе го сакав. Се чувствував мизерно и беспомошно. Не сакајќи нешто вакво да ми се случи повторно, јас станав емотивно затворена, така што шест години не му дозволив на Греам да ја остави четката за заби кај мене – рече еднаш Опра и откри дека причината за нејзиното однесување е што уште како девојче, мажите физички и психички ја повредиле. Имено, како деветгодишна, чичко ѝ сексуално ја злоставуваше.

– Се сеќавам на тоа, додека крвта сè уште ми ги капеше низ нозете, тој ме однесе за сладолед. Ниту еден од членовите на семејството не ми веруваше дека тоа се случило. Се обвинував себеси долго време, а дури на 36-годишна возраст, во разговор со жена, која исто така беше злоупотребена, заклучив дека тоа воопшто не е моја вина – Винфри беше искрена.

Единствениот маж кој никогаш не ја прашал за ништо или не сакал да ја смени е Стедман, за што му се заблагодари кога ја доби наградата „Еми“ за неговото животно дело во 1998 година.

– Зачувај ја душата, ти благодарам што станав со тебе сè што сум и што ќе бидам. Ти си најпрекрасниот човек – водителката му порача на својот партнер, кој потоа шегувајќи призна дека не е секогаш лесно да се живее со Опра.

– На почетокот, за мене беше фасцинантно што сум во друштво на личност која секојдневно го менува животот на луѓето на подобро, додека во исто време таа е многу умешна во кујната и на работа го носи само она што таа лично го готви. Подоцна, се обидов да бидам ветер во нејзиниот грб, но верувајте ми, не беше секогаш лесно да се справите со нејзината сила и успех -беше духовит бизнисменот, кој важи за храбар човек на интегритет во деловните кругови.

Оние што имаа можност да работат со него го опишуваат како вреден, лојален човек, кој лесно се прилагодува на различни ситуации и е неуморен во својата работа и идеи.

Тој е основач на неколку консултантски и маркетинг компании и автор на 11 книги за самопомош. Стедман е исто така одличен предавач, а на предавања кои се претежно мотивациони по природа, тој сака да потенцира дека постигнал успех и покрај бројните предрасуди и предизвици со кои мораше да се справи.

Имено, покрај него, неговите родители имаа уште пет деца, од кои две се со посебни потреби, поради што беше принуден порано да порасне и да се грижи за нив.

– Мислам дека јадрото е во предноста. Пред да ја преземете улогата на лидер, мора да научите како да се водите – рече писателот, кој годинава слави 34 години врска со својата омилена водителка. Тој ѝ предложил брак во нивниот дом во Индијана во 1992 година, а Опра го опиша тој симпатичен момент во едно од нејзините емисии.

– Тој ми рече: „Сакам да се омажиш за мене. Мислам дека е навистина време за тоа “. На што одговорив дека е навистина одлична идеја. Сепак, со текот на времето, сфативме дека животот во вонбрачна заедница совршено ни одговара. После тоа, свадбата ја спомнавме само уште еднаш. На прашањето што ќе се случи ако се венчаме, Стедман одговори дека најверојатно нема да бидеме повторно заедно, затоа што бракот бара од нас да се промениме. Неговото толкување за тоа што значи сопруг и каква сопруга треба да бидам е доста традиционално. Немаше начин како да се вклопам во тоа.

– Имено, досега тој никогаш не ме прашал каде е ручекот, вечерата или пегланата кошула, додека во брак тоа би се земало здраво за готово. Причината поради која оваа врска е сè уште успешна лежи во фактот дека јас и Стеди ја дефиниравме врската на свој начин, секоја за себе.

– Ништо во нашата врска не е традиционално. Јас не сум една од оние што се венчаат – рече Винфри, кој во меѓувреме донесе уште една многу важна одлука – никогаш повеќе да не има дете.

Бидејќи има ќерка, Венди, од првиот брак со водителката на информативна програма Робин Робинсон, Греам се согласи и Опра никогаш не се каеше за нејзината одлука.

– Не сакав да имам деца заради исклучително лошата врска што ја имав со моите родители. Мајка ми прво ме остави на нега на баба ми, а потоа ме испрати кај татко ми, кој не можеше да прифати дека сум бремена. Тој рече дека повеќе би ме видел како лебдам мртва на реката отколку да донесам дете дома невенчана. Кога син ми почина, имав впечаток дека животот ми даде втора шанса. Подоцна сфатив дека ако тој би преживеал, нешто во мојот живот би претрпело. Веројатно тој.

– Тој ќе ме мразише и на крајот ќе зборуваше за мене во една од емисиите слични на оние што порано бев водителка – рече во моментот една од најбогатите и највлијателни Афроамериканци, која откако се повлече од малите екрани основаше ТВ мрежа, продуцентска компанија и со тоа и имот , која ќе оди во добротворни цели по нејзината смрт, драстично се зголеми. Се шпекулира дека таа неодамна купила имот покрај нејзиниот и дека за тоа дала повеќе од седум милиони долари, но и дека наскоро ќе се врати на малите екрани со емисија за расизам.

За време на годините поминати под заедничкиот покрив, Опра и Греам се обидоа да се разделат само во посебни прилики ако тоа им го бараат деловните обврски. Коронавирусот, сепак, го смени тоа. Со оглед на тоа што Винфри неодамна имал пневмонија и дека Стедман бил во контакт со голем број на луѓе, тие се согласија дека за време на периодот на изолација, тој ќе остане во куќа за гости некое време. Опра се пошегува дека ќе биде тешко да го врати во креветот после ова.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris