Домашен ролат од лимон (РЕЦЕПТ)

17 август, 2020
сдфсдфсдф

Состојки за пандишпан:

4 јајца

80 грама шеќер

малку прашок за пециво

120 грама брашно

сол

Состојки за фил:

1/2 кесичка со желатин

250 грама маскарпоне сирење

сок и рендана кора од лимон

40 грама шеќер

120 мл павлака

шеќер во прав

сок од лимон

Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Цврсто изматете ги жолчките, додавајќи 40 грама шеќер. Измешајте ги жолчките со преостанатиот шеќер. Измешајте брашно и прашок за пециво, а потоа додајте сè во смесата со јајца. Добро изматено тесто префрлете го на претходно подготвен калап обложен со хартија. Печете 10 минути. Измешајте го маскарпонето со сок од лимон, кора од лимон и шеќер. Измешајте желатин со 3 лажици маскарпон и додадете го остатокот од кремот. Цврсто изматете ја павлаката и додадете ја. Пред сервирање, посипете го ролатот со густ слој шеќер во прав и исечете го на парчиња со еднаква дебелина. Гарнирајте со парчиња тенко исечен лимон.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris