Една дневна навика може да биде одличен показател дали ви треба тест за корона вирусот!

24 декември, 2020
111

Губењето на мирис е еден од најспецифичните симптоми на вирусот корона, па истражувачите велат дека утринското кафе е одлична можност да го проверите вашето здравје.

Пиењето утринско кафе беше моментот кога милиони Американци сфатија дека го изгубиле чувството за мирис.

Една од работите што некој дома може да ја направи прилично лесно, доста објективно, би било да земете мелено кафе и да видите дали можете да го мирисате. Истото можете да го направите и со алкохол или шампон. Ако вашиот нос не е блокиран и не го чувствувате мирис, тоа е дефинитивно знак дека треба да бидете тестирани – вели Џејмс Швоб, професор по молекуларна биологија на Медицинскиот факултет во Тафтс.

Истото го препорачаа експерти од медицинското списание БМJ, кои сугерираат дека е најдобро секое утро да мирисате на кафе и да реагирате на каква било промена.

Губење на мирис е многу специфично за ковид, но не сите ковид пациенти пријавуваат целосно губење на мирис. Само затоа што чувствувате мирис на одредени работи, не значи дека немате ковид. Секако, треба веднаш да реагирате на каква било промена во сетилото за мирис – се наведува во познатото списание.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber