Мажите конечно можат да кажат дека постои научно објаснување: Еве зошто им е тешко ги слушаат жените!

24 декември, 2020
Woman shouting in megaphones at each other

Женските гласови прават машкиот мозок да работи понапорно
Една студија открива дека мажите различно реагираат на женскиот глас. Мажите имаат помала активност во некои делови на мозокот кога зборуваат со други мажи. Всушност, мозокот на мажите мора да работи понапорно за да ги дешифрираат и разберат што зборуваат жените. Ова значи дека мажите потешко ги разбираат значењата и чувствата на она што го зборуваат жените.

Женските гласови се помалку авторитативни
Утврдено е дека големината на гласните жици и гркланот на жената е важна, бидејќи луѓето со повисоки тонови на глас се сфаќаат помалку сериозно. Всушност, студијата ни кажува да веруваме на повеќе луѓе чиј глас е подлабок и да ги сакаме повеќе во лидерски улоги. Ова е една од причините зошто мажите можеби не ги слушаат жените како другите мажи.

Женските гласови се посложени
Клучната разлика тука е помеѓу женскиот и машкиот глас. Кога жените зборуваат, тие користат многу повеќе звуци отколку мажите, и затоа, нивниот глас звучи повеќе мелодично. Овој фактор може да го отежни машкиот мозок брзо да разбере што зборуваат жените, бидејќи прво мора да ги дешифрира фреквенциите.

Тоа е всушност мит дека жените зборуваат повеќе
Според истражувањето, стереотипот дека жените зборуваат повеќе отколку мажите е урбан мит. Всушност, се чини дека мажите и жените зборуваат за истата работа, а контекстот е подеднакво важен. Истражувањата покажаа дека во некои околности мажите зборувале повеќе од жените, а во други жените повеќе од мажите. Просечниот број на изговорени зборови дневно е од 7.000 до 20.000 зборови.

Дали научниците се во право? Што мислите, кој има повеќе приказни?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber