Експертите откриваат: СВИЛАТА и ОМЕКНУВАЧОТ за алишта се Вашите непријатли во топлите летни вечери

10 август, 20200
silk-571834_1920-1536x1024

Додека се потите и превртувате во кревет затоа што не можете да заспиете од топлината, можеби решението за вашите проблеми лежи во омекнувачот на облеката.

Имено, експертите наведуваат дека не се препорачува употреба на омекнувач на ткаенина при високи температури.

Иако вашите алишта или постелнина ќе бидат миризливи по омекнувачот, ткаенината драстично ќе ја изгуби способноста да апсорбира течности.

А тоа води кон повеќе потење во текот на летните ноќи.

Исто така, ако сметате дека свилените пижами или постелнината се идеален избор за лето, не сте во право.

Свилата е популарен избор за пижами и постелнина, но тоа е материјал што треба да го „избегнете“ во текот на летото. Свилата ја задржува влагата, а заради тоа ќе се потите повеќе. Всушност, најдобро е да носите свилени пижами во зима кога сакате да се загреете “, објаснува Дејан Димитров, експерт за перење алишта.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi