Експертите откриваат зошто НИКОГАШ не треба да го оставате средството за дезинфекција во автомобилот

18 август, 20200
dezinfekcija

И пред здравствената криза, средството за дезинфекција на раце се наоѓаше во торбите на многу луѓе. Меѓутоа, со моменталната епидемиолошка ситуација, миењето и дезинфекцијата на рацете никогаш не биле поважни и почести.

Колку и да сте користеле вакви средства, веројатно досега сте ја направиле честата грешка на која ретко кој мисли. Никако не го оставајте средството за дезинфекција во автомобилот, пренесува B92.

Центрите за контрола и превенција на болести (CDC) препорачуваат користење на средства за дезинфекција на раце кои содржат најмалку 60% алкохол, за уништување на микробите.

Меѓутоа, средствата за дезинфекција на раце на база на алк*хол обично содржат етанол кој “испарува на собна температура”.

Значи, ако предолго го оставите во топло опкружување – како во автомобил – топлината ќе ја намали количината на алк*хол, активната состојка која ги уништува болестите. Така средството во основа станува бескорисно.

“Дефинитивно е проблем ако го оставите средството за дезинфекција во автомобилот со денови и недели”, вели доктор Грег Бојс, професор на одделот за хемија и физика на Универзитетот “Florida Gulf Coast”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris