Експертите тврдат дека целулитот може да се отстрани за осум седмици. Само треба да се придржувате до ова!

23 август, 20200
gng

Добрата вест е дека целулитот, спротивно на популарното верување, не е дополнителен килограм, туку збир течност околу масните клетки, а не самата маст. Ова се случува затоа што лимфата, мрежата на телото за одвод на “отпад”, не го метаболизира овој вишок ефикасно. Тоа е прашање на целото тело и начин на живот “, објасни Кејт Шапланд, која тврди дека по 8 недели од нејзината програма, целулитот скоро ќе исчезне.

Сепак, таа забележува дека е неопходна упорност и почитување на основните правила – одење секој ден, со минимум 10,000 чекори, како и вежбање два до три пати неделно. „Она што го јадеш е клучно. Преработената храна, скробот и шеќерот му даваат на целулитот „дозвола“ да се развие, дека храната е хидрофилна и го охрабрува организмот да ја задржува течноста. Од друга страна, протеините го поттикнуваат излачувањето на течностите. Исхраната богата со протеини, со јаглени хидрати од зеленчук и со многу вода, е смртоносна комбинација “, наведува Кејт. Покрај протеините, се препорачува диета која содржи краставица, лук, ѓумбир и морков.

Како закуска е добро темно овошје како бобинки кои се антиоксиданти. Исто така се препорачуваат дињи, портокали и праски. Ако ви требаат течности, зелениот чај е добар избор. Исто така, третиот дел од третманот, заедно со диетата и вежбањето, се редовни третмани на нозете, а Кејт Шапланд забележува дека четкањето и масирањето на нозете со масла од кофеин и бршлен, е потребно секој ден, затоа што тие ја елиминираат водата и ја стимулираат циркулацијата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi