Еве зошто е важно кремата за лице да содржи пробиотици

2 август, 20200
dfcvb


Најмногу ги поврзуваме пробиотиците со храна, но во последниве години, колониите на корисни бактерии се „преселија“ во козметички производи затоа што се покажа дека „хранењето“ на добри бактерии преку кремите има многу корисен ефект врз кожата. Досега пробиотиците и постбиотиците најмногу се наоѓаат во луксузната козметика, но во иднина ќе ги најдеме во многу производи, креми за комбинирана и мрсна кожа. Експертите веруваат дека тоа е многу добро за кожата затоа што микробиомот на неговата површина се состои од бактерии, габи и вируси кои произведуваат одредени хемикалии одговорни за одржување на добро здравје на кожата и зачувување на нејзината бариера.

lice


Се повеќе и повеќе знаења за микробиомот; веќе знаеме дека недостаток на бактерии или нарушена рамнотежа на микробиомот на кожата може да резултира во зголемена чувствителност, акни, воспалителни нарушувања, па дури и предвремено стареење. Бидејќи на површината на кожата има микроорганизми, а никој од нас нема ист микробиом, исто како и отпечатоците од прсти, козметичките имаат тешка задача да направат препарати со добри бактерии погодни за секого, и затоа е на хоризонтот персонализиран пристап кон нега на кожата.

kokos

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris