Газдите не им веруваат на работниците кои работат од дома дека се убиваат од работа. Овие другите не знаат што е дом

11 август, 2020
Annotation 2020-08-11 002608

За разлика од технолошките компании и добар дел од медиумите кои работата од дома ја креваат до небо, повеќето директори кои работат во различни индустрии имаат многу негативен став за ефектите од овој начин на деловно работење.

Повеќето раководители во светот изразија многу негативен став кон перформансите на вработените кои работат од дома. Многу од нив ги проверуваат своите работници секој ден и се сомневаат во нивната мотивација, но и нивната способност да работат добро во овие нови услови. Вработените главно се жалат на очекувањата на газдите да бидат достапни во секое време.

Велат дека со таканаречената „работа од дома“, никој повеќе не знае што е работа и што е дом, односно право на приватниот живот.

Повеќе од 40% од менаџерите во светот изразија сомнеж дека можат ефикасно да управуваат со работниците во услови на масовно работење, додека скоро 60% од директорите проценија дека вработените кои работат од дома имаат пониски перформанси отколку кога работат во канцеларија.

Повеќе од две третини од нив се скептични дека вработените кои работат „на далечина“ можат да останат мотивирани на долг рок, а повеќе од една четвртина сметаат дека нивните работници ги немаат потребните вештини за квалитетна работа од дома.

Скоро една третина од директорите ги контролирале вработените што ја вршат својата работа дома, според истражувањето спроведено од „Harvard Business Review“  помеѓу повеќе од 1.200 менаџери во 24 земји.

Директорите чувствуваат дека ја губат контролата

Истражувањето заклучува дека, за разлика од технолошките компании и добар дел од медиумите кои работата од дома ја креваат до небо, повеќето директори кои работат во различни индустрии имаат многу негативен став за ефектите од овој начин на деловно работење.

Поради чувството дека изгубат контрола над тоа колку и како работат вработените кога не се во канцеларијата, многу директори вршат дополнителен притисок врз вработените. Ова ја прави работата уште повеќе стресна за работниците, додека тие самите се борат да се прилагодат на една сосема нова ситуација и да ги усогласат деловните и приватните обврски.

Работниците: Не се знае што е работа а што дома

Од друга страна, над половина од анкетираните работници изјавиле дека нивните директори ги интензивираат проверките или постојано проверуваат колку и како работат од дома. Повеќе од третина изјавиле дека нивните претпоставени отворено се сомневаат во нивната способност да ги извршуваат работните задачи кога не се во канцеларијата.

Сепак, најголем број анкетирани работници изјавиле дека кога работат од далечина, најмногу им пречи фактот што нивните шефови очекуваат „да бидат постојано достапни“ во секое време.

За разлика од директорите, нивното гледиште за перформансите на работата е сосема спротивно, тие велат дека тие работат многу повеќе отколку во канцеларијата и дека со таканаречената работа од дома, веќе никој не знае што е работа и што е дом, односно право на приватен живот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris